Lyžování ve Francii – proč jet do Francie
22.11.2022 | Destinace

Lyžování ve Francii

Proč se plahočit takovou štreku, když si můžeš solidně zalyžovat na mnohem bližších místech? Já ti řeknu proč!

 

Důvod č. 1 – týdenní pobyty:

Poprvé jsem lyžovačku ve Francii zažil před 10 lety, když bylo Layno ještě Hovno a my si objednali soukromý autobus a vyrazili se 40kou kámošů do francouzského Pra Loup/Val d’Allos. Do té doby jsem byl zvyklý jezdit hlavně do Rakouska a tohle měla být moje žabožroutí premiéra. A hned na celý týden s 6denním skipasem! Zvyklý na 3 až 5denní poježdění se mi tehdy těch 6 dní zdálo jako šílenost. Ale to hodně rychle přešlo. Takový ten vnitřní pocit, že musíš jezdit za každých okolností, byl rázem pryč. Znáš to, přijedeš někam na 3,4 dny, probudíš se a venku je tak hnusně, že bys to raději přepil. Ale uvnitř tě to tak nějak tlačí, ať jdeš, protože si za to dal majlant a přece nebudeš sedět na pokoji. Tak jdeš, ale v těch podmínkách tě vůbec nebaví. Promočený přijdeš ze svahu dřív, jsi nasraný, chceš to s kámošema přepít. Podaří si, ale ráno se probudíš s kocovinou a řešíš ten samý problém jenom o den později. Tohle se ti samozřejmě může stát i ve Francii (myslím tu kocovinu :-)), ale při těch 6 lyžovacích dnech tě to prostě tak nemrzí. Najednou jsi v chillu, nikam se nemusíš hnát, můžeš si den den volna, třeba v bazénu nebo na někde na prosluněné terase. Na těch 6 dní si prostě zvykneš hodně rychle a už nebudeš chtít jinak!

LAYNO Tour - lyžování ve Francii

 

Důvod č. 2 – cena:

Tady samozřejmě strašně záleží na tom, jaké střediska ve Francii si vybereš, protože i tady jsou dražší místa. My jsme za těch 10 let, kdy do Francie jezdíme (celkem jsme tam byli 30x) projeli několik středisek, která v rámci Francie patří spíš k těm cenově výhodnějším. Samozřejmě nejpodstatnější je ale poměr cena/výkon. Tam nám nejlíp vychází naše srdcovka – Puy Saint Vincent, kde se vracíme pravidelně každý rok, zatímco do jiných středisek jsme se už nevrátili. A layňáci si Puy oblíbili taky! Ale zpátky k ceně. Obecně je lyžování ve Francii levnější než v Itálii a Rakousku. To, co zaplatíš za týdenní pobyt ve Francii s 6 dny ježdění a ubytkem na svahu ti nejspíš bude stačit tak na 3 až 4 dny ježdění v Rakousku s tím, že budeš na svah nejspíš dojíždět z vedlejší vesnice. A jak jsem psal, těch 6 dní prostě chceš!

 

Důvod č. 3 – počasí:

To je ve Francii prostě boží! Z těch asi 180 dní, které jsme ve Francii za těch posledních 10 let strávili na svahu, byla drtivá většina z nich zalitá sluncem! Jako vážně! Hnusné dny by se daly na rukách dvou lidí spočítat. Svahy zalité sluncem jsou ve Francii (speciálně v jižních Alpách, kam jezdíme hlavně) taková nepsaná jistota. Beztak si teď říkáš, že jsi byl v Rakousku a taky jsi měl týden azuro (nebo teda spíš ty 3 dny, protože nejsi milionář, že jo). Jasně! To jsem zažil taky. Několikrát. Ale taky jsem tam zažil hodně dnů se špatným počasím. A když to vezmu z dlouhodobého hlediska, tak je toho azura ve Francii prostě a jednoduše procentuálně mnohem víc!

LAYNO Tour - lyžování ve Francii

 

Další důvody – ubytko na svahu, prázdné sjezdovky a poněkud laxní rolbaři

Střediska ve Francii jsou většinou postavena tak, že veškeré ubytování je u sjezdovek. Nezažili jsme středisko, ve kterém bychom museli svah dojíždět skibusem nebo vlastním autem. Vždycky to bylo do 300m od postele, většinou však mnohem blíž (třeba v Les Orres skáčeme z balkónu přímo na svah). Na to si taky hrozně rychle zvykneš. Když si po cestě na svah uvědomíš, žes něco zapomněl na pokoji, tak tě to tak neštve. Neřešíš ranní zbytkáč. Když se ti nechce jezdit, tak se můžeš jít vyvalit na nějakou hezkou terásku na svahu. Sjezvoky ve Francii si pamatuju jako prázdné, speciálně přes všední dny. O víkendech se na nich prohání krom zahraničních turistů i místňáci, ale všední dny? To můžeš jet i celý svah sám. Speciálně takové úterý, středa, kdy si hodně lidí dává v polovině týdne day off. A je potřeba taky zmínit francouzské rolbaře a jejich mírnou laxnost. V Rakousku vám může celou noc sněžit a ráno manchester na každé sjezdovce. Ve Francii vám většinu sjezdovek taky upraví, ale nechají vám jich tam i pár netknutých. Říkáš si, proč to zmiňuji? Vždyť to není úplně výhoda. Naopak! Díky této lenost dostaneš jak upravené sjezdovky tak i off piste přímo ve středisku. Takže to určitě ocení milovníci freeridu, zatímco sjezdovkáři si zajdou na ty upravené.

LAYNO Tour - lyžování ve Francii

 

Shrnuto, podtrženo – lyžování ve Francii je super a má spoustu výhod, na které přijdeš sám hned, jakmile to vyzkoušíš! Jasně, je to dál a cesta může být úmorná, ale za ten zážitek to stojí! Uvidíš!

 

Foto galerii z našeho FB profilu nalezneš ZDE.

Následujicí zájezdy do Francie Najdeš ZDE.