Norsko pohledem Týny
30.08.2022 | Cestopisy / Zážitky

Norsko s Laynem

Na tuto cestovku jsem narazila čirou náhodou v jedné fb skupině zaměřenou na horskou turistiku. Prohlédla jsem si stránky Layna a nejdříve mě zaujaly tábory pro dospělé, ale našla jsem tam zájezd do Norsko, který se mi líbil více. Přihlásila jsem se sestrami a naše dobrodružství mohlo začít.

  LAYNO Tour - Norsko turistika     

„Norsko je země s nejkrásnější přírodou v Evropě“

– 1.den  

Naše dobrodružství začalo, když jsme se dopravili s naší veškerou bagáží na stanici metra Opatov. Nastoupili jsme do busu s dalšími účastníky a vyrazili vzhůru. Jenže moc daleko jsme nedojeli, protože autobus musel mít povinnou přestávku a taky bylo potřeba doplnit klimatizaci na cestu. Takže jsme měli hned hodinovou pauzu u billy v Písnici.

Cesta autobusem byla celkem dlouhá, ale utíkala rychle.Postupně jsme se na čůracích pauzách seznaznamovali s ostatními účastníky zájezdu.

2.den

Ráno jsme dorazili do Dánska, kde jsme se nalodili na trajekt, který směřoval do norského městečka Langesund. Plavba trajektem trvala asi čtyři hodiny. Byla to obrovská loď, která měla vlastní helliport, spousta kajut a asi 10 pater. Prozkoumali jsme městečko, dali jsme si vodnici u útesů, smočili jsme nohy v moři a pokračovali jsme dále k nejznámějšímu dřevěnému kostelu Heddal Stavkyrkje. Následoval příjezd do prvního kempu. Přišel velký AHA moment, že přes léto neni v Norsku moc velká tma a že nejsou vidět hvězdy na jihu.

 – 3.den

První výšlap byl na Gaustatoppen. Krásný výhled, panoramata. Spousta z nás se na vrcholku odměnila horkou čokoládou nebo vaflí.Honza měl celkem velkou představu, že naše tempo bude rychlé (to ještě totiž nevěděl, co za materiál na tomto zájezdu má) a stihneme to za určený čas, který řekl, jenže když zjistil, že někteří účastníci zájezdu jsou trochu šnečci, svůj timemanagement přizpůsobil.Po výšlapu jsme se jeli podívat do městečka  Rjukan. Konal se zde menší festival. Ochutnali jsme jejich místní pivo, který bylo celkem nic moc a vydali jsme se na cestu zpátky do campu. Večer proběhl seznamovací kroužek.

4.den

Dnes jsme se vydali na túru do národního parku Hardangevidda. Kdo chtěl mohl jet nahoru i dolu nejstarší lanovkou v Evropě, která se jmenuje Krossbanen. Naše menší skupinka to zvládla nahoru i dolu pěšky.Odpoledne jsme se přesunuli do dalšího kempu – českého kempu, kde byla možnost večer využít saunu a vodní chany(káď s horkou vodou).

5.den

Dnešní dopoledne bylo adrenalinové. Dostali jsme neopreny, vesty, helmy a pádla a vydali jsme se na divokou řeku. Sjížděli jsme jí na raftech s instruktory. Před sjezdem jsme byli řádně proškoleni, co máme dělat, když vypadneme z raftu, kdy máme pádlovat,kdy ne atd. Voda byla dost ledová, na konci jsme se koupali a shazovali ostatní do vody.  Byl to skvělý zážitek, instruktoři jsou opravdu profíci. Odpoledne jsme šli na menší procházku kolem jezera v městečku Geilo a večer byla sauna a chany.

6.den

Ráno jsme měli malou procházku kolem nádherných vodopádů Vøringsfossen a poté následoval trek kolem čtyř vodopádů. Bylo na každém zda se podívá ke všem čtyřem. První vodopád byl poměrně kousek a od něj začalo brutální stoupání do kopce. Na tento trek se opravdu hodila pevná obuv, protože jsme se občas brodili vodou.

Dostali jsme se k třetímu vodopádu a trochu nás začal tížit čas. Čtvrtý vodopád byl ještě kousíček cesty a začali jsme diskutovat jestli se tam půjdem podívat nebo ne, díky debatě jsme ztratili pár minut, ale nakonec jsme to hecli a šli se podívat i k tomu čtvrtému a opravdu to stálo za to. Navečer jsme se přesunuli do dalšího kempu u města Roldal. Zabalili jsme si věci na trek na Trolltungu.

7.den

Počasí nám opravdu přálo. Tento trek byl pro některý z nás opravdu výzva. Šli jsme na těžko, počáteční stoupání bylo celkem hell. Většina skupiny, šla po asfaltové cestě, ale naše menší skupinka to vzala kamzičí cestou. Po dvou hodinovém výšlapu jsme se dostali k menším vodopádu, kde jsme si zchladili nohy, nasvačili se a pokračovali jsme dále. Následující stoupání bylo, jak na Václaváku spousta lidí šla nahoru a spousta lidí šla dolu. Snažili jsme se jít, co nejrychleji, abychom se nemuseli mačkat ve frontě a zároveň, aby nám nikdo nefuněl za krk.  Vyškrábali jsme se k pěknému jezírku u kterého byl první sníh, tak jsme nelenili a hned jsme se šli zchladit. Od našeho kempovacího místa to bylo už kousek. Postavili jsme si stany, najedli jsme se a pár lidí se vydalo na západ slunce, který byl vidět pouze trochu. Před spaním jsme si vypnuli pořádně stan, protože tam trochu foukalo, ale v noci byla šílená vichřice a někomu dokonce polámala tyčky od stanu.

8.den

Sbalili jsme si věci a nechali jsme je v jednom stanu. Vyrazili jsme v 6.00, abychom měli čas na photoshooting a hlavně to má skvělou výhodu, je tam málo lidí.PO třech hodinách jsme dorazili na Trolltungu, užili jsme si krásné výhledy, nasvačili se a vydali jsme se na cestu zpátky. Počasí nám vyšlo úplně fantasticky, ráno bylo krásně a při zpáteční cestě začalo hodně lejt, ale naštěstí už jsme se vraceli dolu. Vrátili jsme se do kempu v městě Roldal.

LAYNO Tour - Norsko

9.den

Odpočinkový den- Dnes jsme se byli koupat v aquaparku v Saudě. Byl to příjemný relax po všech trecích. Náramně jsme si to užili, kluci ukázali své akrobatické dovednosti na skokanských můstkách. Poté následovala panoramatická projíždka silnící v oblasti Rogaland.

10.den

Ráno jsme se zajeli podívat na dva mohutné vodopády jménem Langfossen a poté jsme se vydali na ledovec Buerbreen. Nejdříve jsme dorazili k pěknému srubu, kde jsme si dali svačinku a pokračovali jsme nahoru. Opět jsme šli poměrně brzy,  cestu nahoru jsme měli pro sebe. Došli jsme až pod ledovec odkud byli krásné výhledy a vydali jsme se na cestu zpátky, protože už se nahoru hnalo stádo jiných turistů. Večer se hrály společenské hry.

 

11. den

Sbalili jsme si všechny věci a přesunuli jsme se do kempu v Forsandu. Cestou jsme se stavili v outletu na nákup oblečení. Odpoledne jsme odpočívali a šli  brzo spát.

12.den

Brzy ráno jsme vyrazili na východ slunce na skalní masiv Preikestolen. Počasí bylo bombastický a zažili jsme božský panoramata. Vrátili jsme se do kempu, trochu se prospali a následoval přesun k Mandalu. Večerní chillout v kempu

LAYNO Tour - Norsko turistika

13.den

Dopoledne jsme vyrazili do města, kde jsme dostali až do večera rozchod. Zašli jsme si na oběd, byli jsme se podívat na pevnosti, někteří jeli nakupovat. Prošli jsme si i přístavní malý trh s rybami. Večer jsme se nalodili na trajekt. Tento byl o dost menší než první, uvnitř to vypadalo, jako v letadle a dost víc to houpalo.

14. den

Tímto dnem náš zájezd v Norsku končí . Díky LAYNO a především Tomášovi a Honzovi za skvělou organizaci. Dalším výletům a dobrodružstvím ZDAR!

 

Týna

 

Fotogalerii na tento zájezd najdeš na našem FB profilu ZDE.

Nebo se podívej na galerii na našich stránkách ZDE.

Předpokládaný termín pro tento zájezd: červenec/srpen 2023