Treky ISLANDEM

Sopky, vodopády, ledovce a trek přes Duhové hory

Vydej se s námi na ostrov ohně a ledu! Island jde bezpochyby nazvat jako jedno z nejkrásnějších uměleckých děl matky přírody, které na světě nemá obdoby. Najdeš zde chrlící gejzíry, termální prameny, hluboké kaňony, mocné sopky, rozlehlé ledovce, nekonečné sopečné pláže, plovoucí kry, divoké řeky, vysoké vodopády, sympatické papuchálky, hromadu ovcí a islandských koní, ale hlavně jeden z nejhezčích treků na světě – Laugavegur, který vede z malebného údolí Thorsmork přes Duhové hory do Landmannalaugar. My si jej ještě prodloužíme o trek Fimmvorduhals a tento několikadenní trek nebude rozhodně jediné, co zažiješ! Máš se prostě na co těšit, protože Island si stoprocentně zamiluješ!

Tento zájezd je určen pro lidi s alespoň průměrnými fyzickými zdatnostmi! Pokud jsi počítačový povaleč, kterému dělá problém ujít v kuse 10-15 km nebo uběhnout sprintem 100 metrů, tak pak to nejspíš není pro tebe!

Nesedí ti termín? Nevadí! Na Island pojedeme letos ještě v dalších 3 termínech – 1.-11. srpna, 15.-25. srpna a 12.-22. září („boomers“ verze)

Lokalita a ubytování

Na naší cestě Islandem projedeme zejména jeho jihozápadní část, kde navštívíme a prozkoumáme ty nejzajímavější místa, která tato oblast nabízí. Ubytováni budeme převážně v různých kempech ve vlastních stanech. První noc na Islandu si dáme v hostelu v Reykjavíku.

Program a doplňky

Program bude opravdu nabitý a uvidíš a zažiješ toho spoustu. Hlavním bodem našeho bytí na Islandu je 4denní trek přes Duhové hory – jeden z vůbec nejhezčích treků na světě! Trasa Laugavegur (= cesta horkých pramenů) vede z malebného údolí Thorsmork přes Duhové hory do Landmannalaugar. My si ji ještě prodloužíme o trek Fimmvorduhals (= cesta vodopádů), která vede od vodopád Skógafoss to Thorsmorku. Během tohoto 4denního dobrodružství uvidíš duhově zbarvené liparovité hory, černé sopečné pláně, lávové pole, desítky nádherných vodopádů, ledovce a nespočet překrásných výhledů. Celkem nás čeká cca 85-90 nádherných, ale občas i náročných kilometrů, které si ale budeš nadosmrti pamatovat! Tento trek lze absolvovat pouze v případě dobrého počasí! Proto je nutno počítat i s variantou, že nám nebude přáno a na místo toho absolvujeme jiné, méně náročnější treky.

Vedle přechodu Duhových hor tě ale čekají i další zajímavá místa na jihozápadě Islandu. Uvidíš desítky nádherných vodopádů včetně těch nejznámějších jako je Gullfoss, Seljalandsfoss, Gljufrafoss či Skógafoss. Nejednou zažiješ pohodu v termální koupeli a to jak v přírodních tůňkách a potůčcích, tak člověkem postavených bazénech a lagunách. Nebudou chybět ani gejzíry, včetně toho nejznámějšího jménem Stokkur, a taky sopečné pláže, divoké řeky, hluboké kaňony. A uvidíš i zvěrstvo – všudypřítomné ovce, známé islandské koně s hustou hřívou připomínající vlasy, roztomilé papuchálky nebo na pláži vyzevlené tuleně. Nějakou dobu strávíme taky na „poloostrově Juelese Verna“, tedy Snaefellsjökullu, který je plný nádherných přírodních scenérií – říká se, že je to taková miniatura celého Islandu, protože je tady vše, co Island nabízí. Bude to prostě celkově mega nabité a nezapomenutelné!

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM (může se měnit hlavně v závislosti na počasí):

1. den
Večerní odlet z Prahy, přílet na Island před půlnoci, nocleh na hostelu v Reykjavíku.

2. den
Přesun na jih Islandu a po cestě zastávky v Thingvellir, Reykjadalur, Seljalandsfoss, Gljufrafoss a Skógafoss. Ubytování v kempu ve vlastním stanu.

Thingvellir – národní park, kde se střetávají 2 tektonické desky (euroasijská a severoamerická) a kde je nejstarší parlament pod širým nebem na světě Althing z roku 930

Reykjadalur – zelené údolí kousek od Reykjavíku, kde teče potok s teplými prameny s nádhernými panoramaty kolem, kde si dáme koupačku
 
Seljalandsfoss – nejpůsobivější islandský vodopád, který je možné pozorovat také z jeho druhé strany (díky cestičce, která vede kolem jezera, kam padá)

Gljufrafoss – nádherný vodopád, který je zajímavý tím, že je celý schovaný ve skále
Skógafoss – s výškou 62 metrů jeden z největších a také nejhezčích vodopádů na Islandu

3. den
Městečko Vík í Mýrdal, Dyrholaey a Black sand beach, nákup potravin na trek, po obědě termální koupání v nejstarším bazénu na Islandu zasazeného do krásného horského prostředí. Psychická příprava na trek a nocleh ve vlastním stanu ve stejném kempu jako předchozí noc.

Dyrholaey a Black sand beach – poloostrov, který tvoří přírodní rezervace vzácných druhů ptactva, zejména pak papuchálků a kde kromě pláží s černým lávovým pískem a čedičovými sloupy lze spatřit také skalní stěnu zvanou „Brána Islandu“ či jeskyni Hálsanefshellir
 

Seljavallalaug – nejstarší bazén na Islandu, který byl postaven v roce 1923 a je zasazen do panenského horského prostředí

4. den – 7. den
V těchto 4 dnech tě čeká to, proč na Island primárně jedeme! Jeden z nejkrásnějších treků na světě – Laugavegur (= cesta horkých pramenů), který vede z malebného údolí Thorsmork přes Duhové hory do Landmannalaugar. My si jej ještě prodloužíme o trek Fimmvorduhals (= cesta vodopádů). Čekají tě duhově zbarvené liparovité hory, černé sopečné pláně, lávové pole, desítky nádherných vodopádů, ledovce, … bude to prostě pecka!

Celkem nás čeká cca 80-90 nádherných, ale občas i náročných kilometrů, které si ale budeš nadosmrti pamatovat! Tento trek lze absolvovat pouze v případě dobrého počasí! Proto je nutno počítat i s variantou, že nám nebude přáno a na místo toho absolvujeme jiné, méně náročnější treky. Během treku Laugavegur budeme spát ve vlastních stanech v kempech po trase.

8. den
Po náročném treku nás čeká přesun na západ. Po cestě zastavíme u gejzíru Strokkur a vodopádu Gullfoss. Odpoledne si pak dáme i hodně zajímavý výšlap podél nádherného kaňonu pod 2. nejvyšším vodopádem na Islandu – Glymur (198m). Den zakončíme v nádherném termálním bazénu s výhledem na oceán. Spaní v kempu ve vlastním stanu.

Strokkur – gejzír, který chrlí každých 5-10 minut proud vody do výšky až 30 metrů, nachází se hned vedle dneš již neaktivního Velkého Gejzíru, který ve své době chrlil vodu do výšky až 80 metrů

Gullfoss – jeden z nejznámějších vodopádů na Islandu, tvoří jej 2 kaskády o výškách 10 a 20 metrů

Glymur – 2. nejvyšší vodopád na Islandu, který padá do krásného hlubokého kaňonu – při pohledu na něj si budeš připadat jak v Jurském Parku. Při výšlapu do míst, kde na vodopád uvidíme, nás čeká průchod jeskyní a taky zážitkové brodění divoké řeky za pomocí klády a ocelového lana

9. den – 10. den
Vyrazíme na „poloostrov Juelese Verna“, tedy Snaefellsjökull, která je plný nádherných přírodních scenérií, které prozkoumáme. Mrkneme na ikonickou horu Kirkjufell, která patří mezi vůbec nejvíce fotografována místa na Islandu (díky svému zajímavému tvaru a taky nedaleko vzdálenému vodopádu Kirkjufellfoss). Navštívíme i národní park Snaefellsjökull, který se nachází na samotném cípu poloostrova a kde je koncentrace krásných a zajímavých míst opravdu velká – mrkneme na černou vulkanickou pláž Djúpalónssandur, vylezeme do kráteru sopky Saxhóll a mezi fotkami nebude chybět ani sytě oranžový maják Svörtuloft maják. Navštívíme i žraločí muzeum ve vesničce Bjarnarhöfnu, kde budeš moci i mimo jiné ochutnat islandskou specialitu – jeden z nejhnusnějších pokrmů na světě – hákarl aka fermentovaného žraloka. Vylezeme na Gerðuberg, což je pás nádherných sloupcovitých čedičových skal. Na pláži Ytri Tunga zkusíme najít tuleně, kteří se zde obvykle sluní a polehávají. Mrkneme na zajímavý, sytě černý kostel Búðakirkja a opodál se nacházející vodopád Bjarnarfoss. V našem plánu nebude chybět ano vesnička Arnarstapi, u které je nádherné útesové pobřeží včetně skalního mostu Gatklettur a lávové pole Hellnar. Při vstupu do uzounkého kaňonu Rauðfeldsgjá budeš mít zase pocit, že vstupuješ do středu země.

11.den
Prozkoumáme hlavní město Reykjavík a všechny jeho krásy včetně ikonického kostela Hallgrímskirkja, budovou islandského parlamentu či rušné ulice Laugavegur. Odpoledne odlet zpět do ČR a večer jsi doma.

Program se ještě může trochu měnit, i v závislosti na počasí. To nejdůležitější však zůstane!

Doprava

Letecky – přímý let z Prahy na Island s aerolinkou Play, v ceně máš i velké odbavené zavazadlo (20kg) + příruční zavazadlo. Odlet je z Prahy, takže není nutný žádný nutná transfer do vedlejších zemí.

Odlet na Island: 27. června ve 21:50 (přílet na Island ve 23:55 místního času)
Odlet do ČR: 7. července 15:00 (přílet do ČR 20:50 místního času)

Dobu letu: cca 4 hodiny

Doprava po Islandu dodávkami 8místnými dodávkami.

Na Island lze cestovat s platným občanským průkazem nebo s cestovním pasem (s končící platností alespoň 3 měsíce po návratu)!

Cena

Cena zahrnuje vs nezahrnuje

  • ZPÁTEČNÍ LETENKA – přímý let z Prahy, včetně odbaveného 20kg zavazadla
  • DOPRAVA NA ISLANDU – dodávkami včetně PHM!
  • UBYTKO – ve vlastních stanech v kempech v nádherném prostředí + 1 noc v hostelu
  • FOTO ZE ZÁJEZDU - po návratu do ČR
  • SLUŽBY DELEGÁTŮ - 24/7 ti budou k dispozici
  • POJIŠTĚNÍ PRO PŘÍPAD ÚPADKU CK - to, aby bylo všechno v cajku
  • STRAVA – budeme zastavovat pravidelně v obchodech a kuchtit v kempech
  • VOLITELNÉ VSTUPY – např. termální koupele (některé jsou zadarmo), žraločí muzeum, sauna, vstup do vyhlídkové části kostela Hallgrímskirkja, ...
  • CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ - umíme zařídit včetně pojištění storna zájezdu, odpovědnosti,...

Varianty zájezdu

Cena zájezdu pro 1 OSOBU34 990 Kč
Cena zájezdu pro 2-3 OSOBY34 490 Kč
Cena zájezdu pro 4 A VÍCE OSOB33 990 Kč
FIRST MINUTE SLEVA - přihlášení do 30. dubna 2024- 1 000 Kč
SLEVA - "Opět s Laynem"- 1 000
V případě využití služby BENEFIT PLUS je nutné mít smlouvu na 1 osobu a nelze využít dalších nabízených slev

FAQ

Potřebuju pro cestu na Island pas?

Ne, postačí ti i občanka, jelikož Island je součástí Schengenu. Ale na pas tě tam pustí taky, neboj.

Je trek přes Duhové hory náročný?

Je určitě náročný co se týče délky - za 4 dny ujdeme kolem 80 až 90km, takže pokud jsi spíše "gaučák" a moc se nehýbeš, tak to asi pro tebe nebude. Na druhou stranu, nejedná se o nikterak technicky náročný trek, kde by tě čekalo nějaké extrémní výškové převýšení. Nejnáročnější je určitě 1.den od Skógafossu do Thorsmorku, kdy absolvujeme nějakých 27 až 30km a nastoupáme asi 1250 výškových metrů nahoru a 1100m dolů. Zbývající 3 dny to bude snadnější - každý den nějakých 15 až 20km a 400 až 700 výškových metrů. Ale je to jedna z nejhezčích tras, které v životě absolvuješ!

Potřebuji na Island nějaké speciální vybavení?

Záleží, co bereš jako speciální. Určitě je potřeba mít věci na trek - kvalitní boty (ať už pohorky nebo nízké, ale je dobré, aby byly nepromokavé), vhodné oblečení (kvalitní spodní vrstvu, hlavně odolné vůči dešti a větru, které jsou na Islandu dost časté), dobrý spacák (večerní teploty mohou atakovat i 0°C), karimatku, stan, batoh/krosnu na 4 denní trek, vařič, nádobí a další vybavení, které se může hodit - powerbanka, trekkingové hole,...Před zájezdem tě přidáme do skupiny, kde se můžeš domluvit na sdílení stanu (pokud jedeš sám).

Je na Islandu draho?

Obecně ano, výrazně dražší jsou hlavně služby. Nás zajímají hlavně ceny v obchodě potravin a ty zase tak výrazně dražší nejsou (v průměru tak 1,5x více než v ČR). Kupovat budeme hlavně pečivo, uzeniny, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a tam jsou ty ceny snesitelné. Co je ale drahé, je alkohol! Tam se určitě hodí vzít si nějakou domácí pálenku (samozřejmě pro zdravotní účely), popř. nakoupit alkohol na letišti v duty free.

Můžu se přihlásit sám/a?

Jasně! Spousta lidí s námi cestuje sólo, speciálně na zájezdy jako je Island. Takže je dost pravděpodobné, že vás takových bude víc. Ale neboj, seznámíš se ještě než dorazíme na místo.

Jaký je průměrný věk cestujících na Island?

Těžko říct, jak to bude letos. Ale když se koukneme zpětně, tak věkový průměr lidí, kteří s námi byli v minulosti na Islandu je 29 let.

Je lepší si vzít krosnu nebo kufr?

Budeme cestovat dodávkami a ty budou stát vždycky hned u kempu, kde budeme spát (jedinou výjimkou je 4 denní trek). Takže buď si vezmi velkou krosnu, do které si sbalíš všechno a kterou pak použiješ na přechod Duhových hor a nebo se sbal do kufru a přibal si do něj i dostatečně velký batoh/krosnu na přechod (doporučujeme min. 50l - taháš sebou věci na spaní, oblečení, jídlo,..)

Co si vzít z Česka a co je lepší koupit na místě?

Určitě si vezmi z domů nějakou flašku domácí pálenky (pokud nejsi abstinent), případně jde piva/víno/něco silnějšího na zahřátí koupit ještě na letišti v duty free. Na Islandu fungují speciální obchody na prodej alkoholu - Vinbudín, kde jsou ceny hodně vysoké! Z jídla se vyplatí vzít si z ČR instantí jídla typu travellunch či adventure menu, sušené maso, energetické tyčinky, sušené ovoce apod. Tento typ potravin je na Islandu drahý. Ostatní potraviny koupíme na Islandu. Plynovou bombičku na vařič z Česka netahej, je do letadla zakázána. Tu koupíme na místě.

Kolik si mám vzít zhruba peněz na útratu

To je individuální a záleží, jak moc budeš na místě utrácet a kolik jídla si dovezeš. Ale pokud budeme brát nějakou průměrnou útratu za potraviny a nějaké vstupy (termály, muzeum, sauna), tak by se tvoje útrata na celý zájezd měla pohybovat okolo 5 až 8 tis. Kč

Video

Treky ISLANDEM
27. června - 7. července 2024
jihozápadní Island
9/16
od 31 990 Kč
od 31 990 Kč

LOKALITA: JIHOZÁPADNÍ ISLAND

KAPACITA: 16 OSOB

DOPRAVA: LETECKY Z PRAHY

UBYTOVÁNÍ: VLASTNÍ STANY/HOSTEL

DELEGÁTI: DOPLNÍME

NÁROČNOST: VYŠŠÍ (4DENNÍ PŘECHOD HOR)

CESTOVNÍ DOKLADY: OBČANKA/PAS

POTŘEBNÝ POČET DNÍ DOVOLENÉ: 5

chci jet