Zajímavosti o Vietnamu
24.01.2023 | Destinace

Těsně před začátkem vyhlášení epidemie covidu jsme měli v plánu zorganizovat zájezd do Vietnamu. Bohužel se nám to v této době nepovedlo a celkově jsme byli nuceni tuto akci asi 5x přesunout. Poprvé se nám do Vietnamu poštěstilo dostat až na podzim roku 2022. A víme jistě, že se pro velký úspěch bude tento zájezd opakovat několikrát každý rok. Připravili jsme si proto pro Vás několik zajímavých informací a faktů o Vietnamu.

Základní informace

Počet obyvatel: 97 041 072 (15. na světě)
Hlavní město: Hanoj se 7,6mil. obyvatel
Hustota zalidnění: 253 obyvatel/km2 (47. na světě)
Nejvyšší hora: Phan Xi Pang 3144m n. m.
Státní zřízení: Socialistická republika
Měna: Vietnamský dong

Od roku 1976 ve Vietnamu vznikla oficiální socialistická republika. K moci se dostali komunisti, kteří sice povolují soukromé podnikání, ale silně omezují lidská práva

Historie ve zkratce

Historie Vietnamu je opravdu dlouhá a dalo by se o ní povídat hodiny. Pro obyvatelstvo a zemi byly ovšem nejpodstatnější tyto 3 skutečnosti:

 • Vliv Číny

Vietnam byl a stále je pod velkým vlivem Číny, který lze spatřit ve všech částech Vietnamu

 • Vietnamská Válka (americká válka)

60. léta ve Vietnamu znamenaly vznik konfliktu mezi \severním a Jižním Vietnamem. Na stranu Jižního Vietnamu se přidala americká armáda. Válka byla ukončena až v roce 1975 vítězstvím Severního Vietnamu.

 • Kolonizace Francie

od 17. století se francie snažilo o vybudováni si velkého vlivu na Vietnamském území. Od poloviny 19. století se Francii podařilo získat moc nad Vietnamem a nové území přejmenovali na Francouzskou Indočínu. Jejich moc skončila až s koncem druhé světové války

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

10 faktů a zajimavosti o Vietnamu

 • Vietnam je obrovská země, která má od severu k jihu cca 2600 km. Díky této vzdálenosti není špatné období, kdy jet navštívit Vietnam. Přes zimu se spíše doporučuje navštívit sever a přes léto zase jih Vietnamu.

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

 •  Ve Vietnamu leží jeden ze sedmi nových přírodních divů světa – je jím zátoka Ha Long nacházející se v severní části Vietnamu, v blízkosti hranic s Čínou

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

 •  Vietnamská vlajka má červené pozadí, které vzdává holt krveprolití během války a žlutou hvězdu, která vyznačuje dělníky, farmáře a mládež.

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

 •  Nejběžnější dopravní prostředek ve Vietnamu je skůtr. Podle statistik z roku 2018 bylo ve Vietnamu registrováno více jak 40mil skůtru a pouze 2mil. Automobilů. Celkový počet skůtru v zemi není určitě přesný a celkové číslo může být klidně 2x vyšší kvůli neregistrovaných kusů. Ve Vietnamu se platí 90% daň na dovoz vozidel a toto je hlavní důvod malého množství automobilů v zemi.

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

 •  Každý druhý Vietnamec má stejné příjmení :D. Ano je to tak. Každý druhý Vietnamec se jmenuje Nguyen. Nejedná se o příbuzné, ale jde o vývoj politické situace v zemi. Začátkem 19. století se vlády chopila dynastie Nguyen a své příjmení darovali lidem za odměnu.

LAYNO Tour - Zajimavosti Vietnamu

 •  Ve Vietnamu neexistují žádné mince. Používají se pouze bankovky vyrobené z plastu.Bankovky jsou v nejmenší hodnotě 1000 ND a nejvyšší 500000 ND. Na všech bankovkách je vyobrazen Ho Chi Minh.
 •  Asiaté jsou známí tím, že po vypití určitého (velmi, ale velmi malého) množství alkoholu, rudnou, ba jsou lehce opití. Zjednodušeně řečeno, většině Asiatů (více než 50 %, někde se uvádí až 70 %) z Dálného východu chybí enzym ALDH2. Aldehyddehydrogenáza, která odbourává v játrech alkohol. Tak na zdraví!
  Neboli vietnamsky Mot, Hai, Ba, Yo!
 •  Vietnam je kávovou velmocí. Kavárny jsou na každém rohu. Vietnamci sladí kávu nejraději kondenzovaným mlékem. Pro evropana je Vietnamská káva brutálně silná a přeslazená. Nádherným dárkem, který musíš z Vietnamu přivést je cibetková káva Kopi Luwak
 •  Vietnamská kuchyně patří mezi nejlépe hodnocené na světě. Ochutnávka místních pokrmů, jako jsou hovězí polévka Pho Bo, bagety Banh Mi nebo nudle Bun Cha, je bezesporu součástí každé dovolené ve Vietnamu.
 •  Pokud chcete mít svatbu ve Vietnamu musíte získat od místního lékaře certifikát, který bude prokazovat vaše mentalní zdraví 😀

 

Další termín do Vietnamu : ZDE

Fotogalerie ze zájezdu ZDE